The Competent Teaching Staff

Our trained staff take the quickest and most effective care of your needs. With due diligence.

The Institute has the most competent staff to address students' needs. The Teaching staff is stipulated below categorised in their respective Academic Departments.

1. BUILDING CONSTRUCTION DEPARTMENT

S/NO.

TEACHING STAFF

TITLE

1

Mr. Kalema Charles K.

Head of Department(Technical Teacher)

2

Mr. Kyeswa Paul

Technical Teacher

3

Mr. Kiberu Edward

Technical Teacher

4

Mr. Mbuya Deogratias Gwisa

Technical Teacher

5

Mr.Kajumba Edward

Technical Teacher

6

Mr. Kasozi Daniel

Technical Teacher

7

 

Mirembe Ruth

Store Keeper

2. WOODWORK TECHNOLOGY DEPARTMENT

S/NO.

TEACHING STAFF

TITLE

1

Mr. Bukenya Godfrey

Head of Department(Technical Teacher)

2

Mr. Magala Joseph

Technical Teacher

3

Mr. Kasozi Charles Bukenya

Technical Teacher

4

Mr. Baryakira Park 

Technical Teacher

5

Mr.Lutwama Edison

Technical Teacher

6

Ms. Nantumbwe Maria

Store Keeper

 

 

 

 

 

 

3. ELECTRICITY SERVICES AND MAINTENANCE

S/NO.

TEACHING STAFF

TITLE

1

Mr. Ngolobe Francis M.S

Head of Department(Technical Teacher)

2

Mr. Ssenyondo M.

Technical Teacher

3

Ms. Nassolo Grace

Technical Teacher

4

Ms. Kobusingye Justine

Technical Teacher

5

Mr.Kawooya Michael

Technical Teacher

6

Mr. Tumwesigye Fisher

Part-Time Teacher

7

Ms. Othieno Francis

Technical Teacher

8

Mr. Balinda Fidel

Part-Time Teacher

9

 

Store Keeper

10

Mr. Ngoobi Moses

Part-Time Teacher

11

 

Technical Teacher

4. AUTOMOMOTIVE MECHANICS DEPARTMPARTENT

S/NO.

TEACHING STAFF

TITLE

1

Mr. Wangandya Jude

Head of Department(Technical Teacher)

2

Mr. Kasinga Godfrey

Technical Teacher

3

Ms. Nalunga Gertrude

Part-time Teacher

4

Mr. Kisozi Francis Xavier

Technical Teacher

5

Mr. Waako Stephen

Technical Teacher

6

Mr. Etole Rao Vunison

Part-Time Teacher

5. PLUMBING DEPARTMENT

S/NO.

PLUMBING STAFF

TITLE

1

Mr. Bukenya Geofrey

Head of Department(Technical Teacher)

2

Mr. Wasswa John

Technical Teacher

3

Mr. Teyebwa Rodgers

Store keeper

4

Mr. Kaggwa Abraham

Technical Teacher

5

6

Mr.Ssematta Raymond

Mr. Ssemberege Appolo Grace

Technical Teacher

Technical Teacher

6. TAILORING DEPARTMENT

S/NO.

TAILORING STAFF

TITLE

1

Ms. Dralu Emily

Head of Department(Tr)

2

Ms. Namiiro Josephine

Technical Teacher

3

Mr. Ocero Bosco

Technical Teacher

 

7. INFORMATION TECHNOLOGY DEPARTMENT

S/NO.

ICT STAFF

TITLE

1

Mr. Kasozi Charles Bukenya

Head of Department(Tr)

2

Rev. Fr. Denis Ssemujju

Teacher 

3

4

5

Mr. Kawuki Ibrahim Lule

Mr. Ssekamwa Stephen

Mr. Bukenya Godfrey

Teacher

Teacher

Teacher

 

Store Keeper